mūsų asmeninis blogas

Apie knygą:
Leidykla: Baltos lankos
Išleista: 2005
Puslapių sk.: 136

Siužetas: Pasakojimo laikas ir vieta – pirmieji trys XX a. dešimtmečiai, Meksika.

Į Komalos apylinkes iškoti savo tėvo Pedro Paramo atvykęs Chuanas Presijadas, pakeliui sutinka varovą, einantį į Komalos pusę ir galintį palydėti Chuaną. Paaiškėja, kad Chuano pakeleivis – taip pat Pedro Paramo sūnus. Vienas iš daugelio. Taip pat Presijadas sužino, kad Pedras Paramas mirė prieš daugelį metų. Vėliau sužinome, kad Pedras Paramas – Komalos miestelio casique (šefas, šeimininkas) – tironas, valdęs miestelį ir žmones, nieko nebijojęs.

Atėjęs į Komalą, Chuanas susiranda varovo nurodytą donjos Eduviches namą ir pasiprašo nakvynės. Ši tvirtina jo laukusi, nes ją perspėjo jo motina. Presijadas stebisi donjos Eduviches keistom nuojautom ir girdimais garsais, kurių jis negirdi.
Vieną naktį Chuanas prabunda, šoka ieškoti namo šeimininkės, bet vietoj jos pamato kitą moterį – Damijaną, kuri vedasi jį į savo namus. Čia jis sužino, kad Eduviches senokai mirusi.

Pamažu aiškėja, kad Komaloje gyvi tik atsiminimai, kad čia klaidžioja praeities šešėliai ir savo paslaptis šnabžda mirusieji. Knyga verčia skaitytoją pajusti stingdantį vienatvės, agresijos, kančios ir mirties palytėjimą.

Apie magiškąjį realizmą: Ši knyga – tai magiškojo realizmo literatūroje pradžia. „Gabrielis Garcia Marquezas tvirtino, kad Pedras Paramas – knyga, kurią jis galįs cituoti iš kairės į dešinę ir atvirkščiai, nesuklysdamas pasakyti, kuriame puslapyje prasideda kiekvienas epizodas. Nesunku pastebėti, jog G. G. Marquezo romanas Šimtas metų vienatvės sukurtas pagal tuos pačius struktūrinius principus, kur iracionalumas realus ir kasdieninis, o kasdienybė nejučia apsigaubia neapčiuopiama paslaptimi.

Magiškojo realizmo rašytojai vaizduoja pasaulį, kuriame kasdieniai įvykiai dera su stebuklingais ir magiškais reiškiniais. Ši dermė visiškai nestebina personažų, šie reiškiniai jiems savaime suprantami ir natūralūs. Kai kurie literatūros kritikai mano, kad magiškojo realizmo romanai skirti intelektualiems skaitytojams, nes jų skaitymas reikalauja kultūrinės antropologijos žinių. Magiškojo realizmo kūrėjai iš tiesų pasitelkia fantaziją, prietarus, religinius ir liaudies tikėjimus, kad išreikštų savo šalies gyvenimo realybę.“

Mano nuomonė: Labai patiko knygos nuotaika, truputį šokiruojantis miestelio paslapties atradimas. Širdį pamalonino geras vertimas (ką, pripažinkime, sutinki vis rečiau…) – ačiū vertėjai. Knyga labai labai patiko. Tiesiog sužavėjo, būtinai skaitysiu dar. Ai, ir man patinka viršelis 🙂

Patiks magiškojo realizmo ir Gabrielio Garcios Marquezo gerbėjams.

Vertinimas – 5/5

Knygos anotacija: “Meksikos rašytojas Juanas Rulfo – vienas įtakingiausių magiškojo realizmo pradininkų, sukūrė tik dvi knygas. Tačiau jų pakako, kad paveiktų visą vėlesnę Lotynų Amerikos literatūrą. Paties rašytojo žodžiais tariant, “Pedrą Paramą“ savo galvoje jis nešiojosi daugelį metų, kol suprato, kaip jį parašyti. “Mano gyvenime yra daug nutylėjimų, mano kūryboje – taip pat“ – šis J. Rulfo teiginys puikiai nusako jo romaną – pasakojimą apie vieno miesto dabartį ir praeitį, išnyrančią iš tylos ir nebūties.

Mirštančios motinos prašomas surasti savo tėvą Pedrą Paramą, nuo kurio ji pabėgo prieš daugelį metų, romano herojus Chuanas Presijadas išvyksta į Komalą, gimtąjį motinos miestelį. Tačiau pamažu ima aiškėti, kad Komala – ypatinga vieta, kur gyvena tik atsiminimai ir haliucinacijos, ji pilna šnabždesių ir praeities šešėlių. Miestelis ir jo apylinkės kadaise priklausė tironiškajam Pedrui Paramui. Dabar jo apleistose ir laiko įveiktose gatvėse aidi iškankintų sielų balsai, kurie pamažu praskleidžia praeities paslaptis.“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: