mūsų asmeninis blogas

Apie knygą:
Leidykla: Alma littera
Išleista: 2011
Puslapių sk.: 208
Originalus pavadinimas: Trying to Save Piggy Sneed

Ši knyga – antroji mano pažintis su Džonu Irvingu. Ir nors abi perskaitytos knygos dar neatbaidė manęs nuo kitų jo knygų skaitymo, tačiau ir ypatingo įspūdžio kol kas nepadarė. Matyt, nesu gurmanė, nes nesugebėjau tinkamai pasimėgauti autoriaus apsakymais. Na bet dar pabandysiu tai padaryti vėliau.

Knygoje yra aštuoni kūriniai.

Pirmajame rinktinės kūrinyje „Kaip išgelbėti Paršelį Snidą“ autorius pasakoja apie savo vaikystę ir apie jų, vaikų, erzinamą protiškai neįgalų šiukšlininką, vadinamą Paršeliu Snidu. Kartą nutinka nelaimė, kuri ir „detonuoja“ Irvingo, kaip rašytojo, pašaukimo atsiskleidimą: „… įsivaizdavau, kad jeigu būčiau pakankamai gerai prasimanęs <…>, būčiau (tam tikra prasme) išgelbėjęs Paršelį Snidą“ (23 p.) Tiesa, tai gali būti ir Irvingo pamąstymai tema „Kodėl aš galėjau tapti rašytoju“: „Tai atsiminimai, bet turėtumėte suprasti, kad (bet kokio gerą vaizduotę turinčio rašytojo) visi atsiminimai apgaulingi. Grožinės literatūros kūrėjo atmintis – itin prasta detalių tiekėja: visada galime įsivaizduoti geresnę detalę negu tą, kurią atsimename.“

„Vidinėje erdvėje“ jaunas urologas Džordžas Ronkersas, žmonos Keitės meiliai vadinamas Tripuku, kartu su savo antrąja puse nusiperka namą, kurio kieme stovi riešutmedis. Medis Ronkersui labai patinka, tačiau rudenį jis ima kelti nepatogumų ne tik Ronkersams, bet ir jų kaimynams.

„Beveik Ajovoje“ pasakojama apie nusivylusį vyrą, kuris mėgina bėgti nuo žmonos savo senučiu „Volvo“. Jiedu keliauja per valstijas, tačiau galiausiai nusprendžia grįžti namo.

„Nuovargio viešpatija“. Kas nutinka, kai skvarbaus proto individas, turintis nepriklausomą nuomonę ir nesilaikantis griežtų taisyklių savo gyvenime, patenka į senamadišką aplinką, kur gyvenimas yra organizuotas ir veikia pagal griežtas taisykles? Pasakojama iš asmens, kuris yra galios struktūros viršuje ir bejėgiškai stebi, kaip taip kruopščiai kurtos taisyklės dūžta į šipulius, perspektyvos.

„Brenbaro prakalba“. Brenbaras su žmona (kurios vardu ir parašytas apsakymas) sėdi vakarėlyje. Jis – gerokai įkaušęs – rėžia prakalbą apie… spuoguotųjų diskriminaciją. Man visai patiko visi tie pamąstymai. Ne tik apie spuogus.

„Kitų žmonių sapnai“. Fredas nesapnuoja nieko tol, kol jį palieka žmona ir, užmigęs jos lovos pusėje, jis susapnuoja jos sapną. Taip Fredas supranta galįs matyti kitų žmonių sapnus – žmonos, sūnaus, motinos.

„Grilparcerio pensionas“. Šis apsakymas dvelkia fantastika. Turizmo biuro inspektorius važinėja po šalį, tikrindamas B ir C klasės viešbučius. Kartą kartu su žmona, vaikais bei žmonos motina, atvyksta į Grilparcerio pensioną, kur susipažįsta su meška, važinėjančia dviračiu, vyru, vaikštančiu ne kojomis, o rankomis ir dar keliais keistuoliais.

„Romano karalius“ – tai esė apie Čarlzą Dikensą ir jo kūrybą, daugiausiai apie romaną „Didieji lūkesčiai“. Ši esė papildo/susišaukia su pirmuoju apsakymu. Irvingas labai vertina Dikensą, jo kūrybą: „Didieji lūkesčiai“ buvo pirmas romanas, kurį perskaitęs tariau sau, kad pats būčiau norėjęs jį parašyti ir pats norėčiau būti romanistas – tiksliau sakant – sujaudinti skaitytoją taip, kaip pats buvau sujaudintas“. Labai patiko ir pažadino norą perskaityti „Didžiuosius lūkesčius“ 🙂

Knygos anotacija: John Irving atsiminimų ir smulkiosios prozos rinktinė Kaip išgelbėti Paršelį Snidą – tai pirma šio autoriaus tokio pobūdžio knyga, gera dovana ištikimiems jo skaitytojams ir puikus rašytojo kūrybos įvadas naujai susidomėjusiems. Rinktinės pradžioje John Irving pasakoja, kaip miestelio šiukšliavežio mirtis įžiebė autoriui, dar paaugliui, troškimą rašyti. Toliau eina šeši smagūs apsakymai, parašyti per pastaruosius dvidešimt metų, ir esė apie Charlesą Dickensą.

Amerikiečių rašytojas John Irving (Džonas Irvingas) gimė 1942 m. kovo 2 d. Naujajame Hampšyre.
Rašytojo karjera prasidėjo, kuomet jam buvo 26-eri. Tuomet John Irving parašė pirmąjį savo romaną Laisvę lokiams!. Tačiau tik kiek vėliau, išleidęs romaną Pasaulis pagal Garpą, rašytojas išgarsėjo visame pasaulyje, o pati knyga tapo tarptautiniu bestseleriu – kaip ir kiti vėlesni John Irving kūriniai. Išleidęs Pasaulis pagal Garpą ir tapęs žymus rašytojas visą savo laiką galėjo skirti rašymui nesirūpindamas finansais.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: