mūsų asmeninis blogas

Apie knygą:

Leidykla: Alma littera
Išleista: 2011
Puslapių sk.: 280
Originalus pavadinimas: Rausch der Verwandlung

Stefanas Cveigas rašė biografijas, noveles, romanus. Teko skaityti nuomonių, kad jo novelės geresnės nei romanai, nes pastarieji – „ištempti“ ir nuobodūs. Patvirtinti arba paneigti to negaliu, nes man ši knyga – pirmoji pažintis su šiuo rašytoju.

1926 metai, Austrija. Kristinai – 28-eri, jos jaunystę „pasigrobė“ karas ir skurdas, ji – pavargusi ir nieko iš gyvenimo nebenori („per vėlu, jaunystė jau nukamuota ir sudraskyta karo“ 29 psl.). Mergina dirba pašte (nuobodų ir monotonišką darbą) ir prižiūri sergančią motiną. Visas jos gyvenimas – pilka skurdi rutina. Ir štai vieną dieną mergina gauna telegramą iš savo tetos, kviečiančios prisijungti prie jos su vyrų, atostogaujančios Šveicarijos kurorte. Pradžioje merginai ši mintis ypatingo džiugesio nesukelia. Tačiau motinos įkalbėta ji leidžiasi į kelionę. Atvykusi Kristina jaučiasi dar blogiau, nes jos skurdas dar labiau išryškėja aplink tvyrančios prabangos fone. Tačiau kelios tetos paskolintos puošnios suknelės, apsilankymas kirpykloj ir parduotuvėse viską pakeičia. Mergina tartum pražysta. Ji greitai apsipranta su nauja aplinka, kai nereikia rūpintis pinigais, naujais žmonėmis ir nauja savimi, pamiršdama senąjį savo gyvenimą („žiaurios vargo girnos, dešimt metų malusios jos gyvenimą, pirmą sykį sustojo“ 73 psl.). Ją užvaldo permainų svaigulys. Tačiau lygiai taip pat svaiginančiai skausmingai ji  nuleidžiama ant žemės – teta su dėde išvyksta, tad Kristina turi grįžti namo.

Grįžusi ji jaučia didžiulį pyktį ir nusivylimą, kad negali turėti to, ką taip trumpai teturėjo, kad žmonės čia – prispausti vargo ir pinigų stygiaus („staiga ima nekęsti visko ir visų, savęs pačios ir kitų, turto ir skurdo, ir to sunkaus, nepakeliamo, nesuprantamo gyvenimo“ 156 psl.). Netrukus ji susipažįsta su tokiu pat vargšu, karo suluošintu Ferdinandu. Jiedu puikiai supranta vienas kitą. Tačiau jiems vėl kiša koją skurdas – jaunuoliai neturi kur pabūti kartu („niekada anksčiau abu nejautė tokios neišmatuojamos pinigų valdžios – jie galingi, kai yra, bet dar galingesni, kai jų trūksta“ ). Tačiau netrukus Ferdinandas sugalvoja rizikingą planą, kaip ištrūkti iš juos ir jų jausmus slegiančio skurdo.

„Permainų svaigulys“ – tai sulaužyto gyvenimo drama. Autorius taikliai aprašo Kristinos virsmą drugeliu, jos skrydį į saulę ir krytį žemėn, jos jausmus ir išgyvenimus. Patiko autoriaus stilius (nors, manau, prie veiksmo pripratusiems skaitytojams jis atrodys nuobodus). Tiesa, knyga sunki, slegianti psichologiškai – visa ta neviltis, skurdas, nusivylimas… Tai nėra laiminga pasaka apie Pelenę. Ir nors nebuvo viskas knygoje tik juoda, tačiau vis dėlto joje aprašoma žmogiškoji vieno žmogaus ir vienos kartos tragedija.

Nejučia susimąsčiau – nejaugi tas spalvingas gražus gyvenimas tikrai taip įtraukia?

Man knyga patiko (nors nesiginčiju, vietomis gal ir atrodė truputį ištęsta). Manau, pažintį su Stefanu Cveigu vis dėlto pratęsiu.

Skaitykit, jeigu mėgstat knygose daugiau psichologijos nei veiksmo ir jeigu negąsdina žmogiškųjų likimų dramos ir tragedijos.

Vertinimas – 9/10

Pora citatų iš knygos:

„Garbės žodis moteriai visuomet yra tarsi turėklas, kurio ji įsitveria prieš parpuldama“ 109 psl.

„Jei sielos indas pilnas, į jį nebeįlašinsi nė vieno papildomo jausmų lašelio“ 148 psl.

Knygos anotacija: “ Stefan Zweig romano „Permainų svaigulys“ herojė Kristina Hoflėner įsidarbina jaunesniąja pašto tarnautoja Austrijos kaimelyje Mažajame Reiflinge. Pasibaigus karui vargų sumažėjo, tačiau ateitis vis tiek neatrodo šviesi ir džiuginanti. Bet štai vieną dieną visai netikėtai Kristina gauna telegramą – merginą giminaičiai kviečia atostogauti į Šveicariją. Nykus ir vienodas gyvenimas staiga pasikeičia, Kristina atvyksta į prabangų viešbutį, kur jos laukia turtingas, kupinas pramogų pasaulis. Aplinkiniai su ja elgiasi itin draugiškai ir maloniai, mat pasklinda kalbos, kad Kristina yra „kilminga panelė Kristiana fon Bolen“. Kukli mergina iš provincijos pirmą kartą gyvenime pasijunta žavi ir geidžiama. Tačiau kai kurių aplinkinių pavydas ir intrigos sugriauna visas iliuzijas – išaiškėja tikroji Kristinos kilmė, tad mergina privalo grįžti atgal į nuobodžią ir varganą kasdienybę, kuri po spindinčio gyvenimo patirties atrodo dar labiau nekenčiama…

Tačiau netikėtai Kristina susipažįsta su maištininku Ferdinandu. Ir gimsta planas…“

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: